Advertisement Upgrade to remove ads

Use with the app iStudious Flashcards.

Dan Leatherman

Chaplain

Rebus Bonning

Upper School History

Carrie Miwa

Upper School Library

Cindy Scheinert

Fifth Grade Language Arts

Vivian Todo

Staff

Elsie Yoshimura

Upper School Foreign Language

Frank Briguglio

Upper School English

Alan Suemori

Upper School History

Dave Masunaga

Upper School Math

Marcie Miura

Upper School Math

Michael Park

Upper School Math

Patti Matanza

Upper School Foreign Language

Mike Among

Upper School English

Paul Heimerdinger

Upper School Science

Sara Finnemore

Upper School Science

Lisa Miyamoto

ITS

Amelia Lee

Lower School Reading

Nate Zee

Upper School English

Alan Yeh

Upper School Math

Faye Korenaga

Lower School Executive Secretary

Jackie Oda

Special Programs Secretary

Fern Ige

Upper School Foreign Language

Lynn Muramaru

Performing Arts

Ben Lah

College Counseling

Woodie Milks

Upper School History

Darin Kohara

Upper School Science

Deanne Kanekuni

Lower School Counselor

Cyrenne Okimura

Performing Arts

Clarissa Sin

Upper School Librarian

Richard "Dick" Rankin

Upper School History

Candace Young

Fourth Grade Math

Kam Monaco

Upper School History

Rob Duval

Performing Arts

Leslie Evans

Upper School English

Linda Ching

Staff

Peter Greenhill

Upper School English

David Caldwell

Upper School Religion

Theresa Falk

Upper School English

Melissa Perkins

Upper School History

Lynne Inouye

Second Grade Language Arts

Vicki Higashihara

Counselor

Eric Perkins

Second Grade Language Arts

Joline O'Leary

Executive Secretary of the Dean of Studies

John Takayesu

Upper School Math

Linda Reser

Lower School Librarian

Jim Rubasch

Upper School Math

Cathy Lee Chong

Communications Director

Guia Melo

Upper School Foreign Language

JoAnn Akamine

Upper School Foreign Language

Dave Roberts

Upper School Art

Bertha Tomiyasu

Upper School Science

Melissa Nakasato

Staff

Michelle Hastings

Special Programs

Kristi Sakaguchi

Upper School Math

Ernette Au

Upper School Math

Earl Hedani

Upper School Physical Education

Allison Blankenship

Sullivan Center, Director

Tennye Cabrera

Library

Cy Ohta

Upper School History

Dave Chun

Fifth Grade Math

Joe Guillou

Upper School Math

Rene Leong

Staff

Heather Muraoka

Upper School History

Laine Remignanti

Upper SchoolEnglish

Reid Sagawa

SAO

Chris Shimabukuro

Advancement Office

Kirk Uejio

SAO

Todd Fleming

College Counseling

Katharine Hafner

Performing Arts

Ryan Roberts

Upper School Art

Gail Schroers

Upper School English

Tom Robinson

Upper School Religion

Pam Fujinaka

Upper School Science

Amy Yonashiro

Upper School Math

Peter Webb

Upper School English

Joan Wehrman

Performing Arts

Luz-Marina Barnard

Upper School Foreign Language

Holly Church

Upper School Science

Doc Inouye

Chair - iDepartment

Scott Rountree

Upper School Science

Jena Klein

Upper School Math

Dena Ono

Upper School Science

Steve Doi

Fourth Grade Language Arts

Randy Warehime

Upper School Science

Aaron Chaney

Lower School Science/PE

Darryl Kimura

ITS

Leoni Harbottle

Staff

Lurline Mau

Staff

Ricky Okazaki

ITS

Dalton Sue

ITS

John Tamanaha

Director of Interactive Media

Joey Miyamoto

Upper School English

Meghann Schroers

Upper School English

Patrick Tom

Counseling

Kathe Warner

Lower School Science

Kimi Frith

Upper School History

Margot Johnson

First Grade Math

Kathy Hanlon

Upper School English

Bonny Chikamori

First Grade Math

Lei Fortuno

Advancement Office

Richie Kibota

Upper School History

Daryl Kuioka

Upper School Math

Susan Okino

Third Grade Language Arts

Patsy Asato

First Grade Language Arts

Shirley Mayeda

Lower School Counselor

Shannon Yonamine

School Nurse

Kori Briones

First Grade Language Arts

Cynthia Chung

Second Grade Math

Jeff Hackler

Upper School History

Manny Dayao

Performing Arts

Shawn Nakayama

Performing Arts

Lee Cataluna

Upper SchoolEnglish

Josh Reppun

Upper School History, EIL

JoAnn Stepien

Assistant Dean of Lower School

Katherine Jones

Performing Arts

Li Ann Wada

Upper School Math

Glenn Young

Information Technology Services

Wei Yonamine

Staff

Carl Schroers

Athletic Director

Kat Takazawa

Upper School Science

Fred Heyler

Upper School Science

Rene Totoki-Enomoto

Bookstore

Katherine Crosier

Organist

Rhonda Nagao

Upper School History

Lisa Simon

Lower School Performing Arts

Lance Takeuchi

Upper School Math

Curtis Abe

Performing Arts

Jennifer Chen

Upper School Science

Miho Pagliarini

Upper School Foreign Language

Paola Williams

Upper School History

Melanie Wakita

The Voice of Iolani - Receptionist

Teresa Shimomoto

Upper School Science

Carrie Ohira

Attendance Specialist

Micheline McManus

Upper School English

Michelle Knoetgen

Upper School English

John "Jack" Kay

Upper School Science

Glenn Ching

Director of Finance

Yuki Basso

Upper School English

Cyrus Won

Director of Media Services

Alison Uyehara Ngo

Upper School Art

Toby Morioka

Advancement Office

Tracy Kimura

Counseling

Colleen Inaba

Advancement Office

Kelly Monaco

Staff

Linda Miyata

Lower School Religion

Frank Waitherwerch

Upper School Foreign Language

Michael LaGory

Upper School English

Frances Bomke

Library Technician

Kelly Swartman-Hogan

Staff

See More

Please allow access to your computer’s microphone to use Voice Recording.

Having trouble? Click here for help.

We can’t access your microphone!

Click the icon above to update your browser permissions above and try again

Example:

Reload the page to try again!

Reload

Press Cmd-0 to reset your zoom

Press Ctrl-0 to reset your zoom

It looks like your browser might be zoomed in or out. Your browser needs to be zoomed to a normal size to record audio.

Please upgrade Flash or install Chrome
to use Voice Recording.

For more help, see our troubleshooting page.

Your microphone is muted

For help fixing this issue, see this FAQ.

Star this term

You can study starred terms together

NEW! Voice Recording

Create Set