Advertisement Upgrade to remove ads

Write and solve an inequality for each flashcard.

1.15x≥5.75, x ≥ 5 rolls

If one roll of masking tape costs $1.15, how many rolls can Max buy with at least $5.75?

x + 2>7, x > 5 cups

Lisa is cooking muffins. The recipe calls for more than 7 cups of sugar. She has already put in 2 cups. How many more cups does she need to put in?

4.5x≤18, x ≤ 4 tape measures

Max's employer has at most $18.00 to spend on tape measures for his crew. How many can he buy with that amount if each tape measure costs $4.50?

4x<2.52, x < $0.63

Max buys a package of 4 batteries for under $2.52. What is the price range for each battery?

4x>4.32, x > $1.08

Trent finds masking tape in packages of 4 rolls for over $4.32. What is the cost of one roll in the package?

x - 5≤27, x ≤ $29.00

After paying $5.00 for a salad, Taylor has no more than $27.00 left. How much money did she have before buying the salad?

5x≥40, x ≥ 8 pounds

Matt bought 5 of the same packages and the weight of all five packages started at 40 pounds. How much was the weight of one package?

6x<7.26, x < $1.21

What is the price of one extension cord if Tevin can buy a package of 6 for under $7.26?

8x≤2.40, x ≤ $0.30

A store sells 8-foot boards for at most $2.40. What is the cost per foot?

8x≥40, x ≥ 5 shirts

How many t-shirts can Banning buy with at least $40 if each t-shirt costs $8.00?

x + 22.50>32, x > $9.20

Last Friday Marissa had $22.50. Over the weekend she received some money for cleaning. She now has over $32.00. How much money did she get for cleaning?

x + 55 ≥ 145, x ≥ $90.00

Zach saved $55 toward the purchase of an iPod. The cost of the iPods started at $145. How much more does Zach need to save to buy the iPod?

x/2>24.28, x > $48.46

Dustin and his best friend Jeremy found some money buried in a field. They split the money evenly, each getting more than $24.28. How much money did they find?

x/4>13, x > 52

At a restaurant, Daphaney and her three friends, Amber, Jason and Wilson decided to divide the bill evenly. If each person's part exceeded $13.00, what was the total bill?

Please allow access to your computer’s microphone to use Voice Recording.

Having trouble? Click here for help.

We can’t access your microphone!

Click the icon above to update your browser permissions above and try again

Example:

Reload the page to try again!

Reload

Press Cmd-0 to reset your zoom

Press Ctrl-0 to reset your zoom

It looks like your browser might be zoomed in or out. Your browser needs to be zoomed to a normal size to record audio.

Please upgrade Flash or install Chrome
to use Voice Recording.

For more help, see our troubleshooting page.

Your microphone is muted

For help fixing this issue, see this FAQ.

Star this term

You can study starred terms together

NEW! Voice Recording

Create Set