Unit Prices

STUDY
PLAY

Terms in this set (...)

Unit rate
A unit rate describes how many units of the first type of quantity corresponds to one unit of the second type of quantity.
Unit price
The unit price of an item is the cost for each unit.
Comparison shopping
Comparison shopping is the process of shopping for bargains by comparing the prices of competing brands or stores.
Winnie is buying dog food for her dog. She needs 10 pounds of food each week, but has room to store any extra food that she purchases.The food comes in 4 different sizes as given below:

4.2 pounds for $4.99
8.5 pounds for $9.27
12 pounds for $11.04
20 pounds for $18.99

Winnie is trying to be a smart shopper and get the best deal on the dog food. Which size bag of dog food should Winnie buy?
Winnie should buy the 12 pound bags.
To calculate the unit price of an item, divide the total number of units by the total price.
F
Using the following prices, calculate the unit price to determine how much it would cost for 7 muffins and 14 juice boxes.

$7.74 for 6 muffins
$5.52 for 8 juice boxes
$18.69
There are 12 cans of corn in a case. Each can of corn is 10 ounces. If a case of corn costs $10.68, what is the unit price per can of corn?
$0.89
If a unit price label has a unit price of 13.5 cents per ounce, how much is the total price for a 24 ounce package?
$3.24
Given the following prices, explain why Brand B is the better buy. (Hint: 16 ounces = 1 pound and 1 pound = 453.59 grams)

Brand A: 54 ounces for $4.89
Brand B: 2.75 pounds for $3.91
Brand C: 910 grams for $3.10
Calculate the unit price of Brand A: 54 ounces = 3.375 pounds; 4.89/3.375 is approximately $1.45 per pound. Calculate the unit price of Brand B: 2 3/4 = 2.75; 3.91/2.75 is approximately $1.42 per pound. Calculate the unit price of Brand C: 910 grams is approximately 2 pounds; 3.10/2 is approximately $1.50 per pound. Comparing the unit prices, Brand B has the cheaper unit price.
Jared wants to purchase his favorite barbecue sauce. The barbecue sauce comes in two different size bottles. The 32 ounce bottle is on sale for $4.59. The 18 ounce bottle is priced at $3.06. Jared has a coupon for 60 cents off if you buy two 18 ounce bottles. Determine if Jared gets the better buy when he buys one 32 ounce bottle or when he buys two 18 ounce bottles.
Jared will get the better deal buying one 32 ounce bottle.
Given the following information, choose the brand that is the better buy.

Brand A: $2.16 for 18 ounces
Brand B: $1.50 for 12 ounces
Brand C: $2.26 for 20 ounces
Brand D: $1.95 for 16 ounces
Brand C
Given the following information, determine if one of the brands is a better buy.

Brand A: 14 ounces for $33.18
Brand B: 22 ounces for $52.80
Brand A is the better buy.
A box of chocolates weighs 226.8 grams and costs $14.99. If 1 ounce is approximately 28.35 grams, what is the unit price per ounce of the chocolates?
$1.87
YOU MIGHT ALSO LIKE...