40 terms

Interpreting Algebraic Expressions

STUDY
PLAY

Terms in this set (...)

Curtis is buying supplies for his school. He buys p packages of crayons at $1.49 per package and q
packages of markers at $3.49 per package. What does the expression 1.49p + 3.49q represent?
The total cost of p packages of crayons and q packages of markers.
Curtis is buying supplies for his school. He buys p packages of crayons at $1.49 per package and q
packages of markers at $3.49 per package. What does the expression 1.49p represent?
The cost of p packages of crayons.
Curtis is buying supplies for his school. He buys p packages of crayons at $1.49 per package and q
packages of markers at $3.49 per package. What does the expression 3.49q represent?
The cost of q packages of markers.
Curtis is buying supplies for his school. He buys p packages of crayons at $1.49 per package and q
packages of markers at $3.49 per package. Write and expression to represent the cost of p packages of crayons.
1.49p
Curtis is buying supplies for his school. He buys p packages of crayons at $1.49 per package and q
packages of markers at $3.49 per package. Write an expression to represent the cost of q packages of markers.
3.49q
Curtis is buying supplies for his school. He buys p packages of crayons at $1.49 per package and q
packages of markers at $3.49 per package. Write an expression to represent the total cost of p packages of crayons and q packages of markers.
1.49p + 3.49q
Jill is buying ink jet paper and laser jet paper for her business. She buys 8 more packages of
ink jet paper than p packages of laser jet paper. Ink jet paper costs $6.95 per package and
laser jet paper costs $8 per package. What does the expression 8p + 6.95(p + 8) represent?
The total cost of packages of ink jet and laser jet paper.
Jill is buying ink jet paper and laser jet paper for her business. She buys 8 more packages of
ink jet paper than p packages of laser jet paper. Ink jet paper costs $6.95 per package and
laser jet paper costs $8 per package. What does the expression 8p represent?
The cost of laser jet paper.
Jill is buying ink jet paper and laser jet paper for her business. She buys 8 more packages of
ink jet paper than p packages of laser jet paper. Ink jet paper costs $6.95 per package and
laser jet paper costs $8 per package. What does the expression 6.95(p + 8) represent?
The cost of ink jet paper.
Jill is buying ink jet paper and laser jet paper for her business. She buys 8 more packages of
ink jet paper than p packages of laser jet paper. Ink jet paper costs $6.95 per package and
laser jet paper costs $8 per package. Write an expression for the cost of laser jet paper.
8p
Jill is buying ink jet paper and laser jet paper for her business. She buys 8 more packages of
ink jet paper than p packages of laser jet paper. Ink jet paper costs $6.95 per package and
laser jet paper costs $8 per package. Write an expression for the cost of ink jet paper.
6.95(p + 8)
Erin is buying produce at a store. She buys c cucumbers at $0.99 each and a apples at $0.79 each.
What does the expression 0.99c + 0.79a represent?
The total cost of cucumbers and apples.
Erin is buying produce at a store. She buys c cucumbers at $0.99 each and a apples at $0.79 each.
What does the expression 0.79a represent?
The cost of apples.
Erin is buying produce at a store. She buys c cucumbers at $0.99 each and a apples at $0.79 each.
What does the expression 0.99c represent?
The cost of cucumbers.
Erin is buying produce at a store. She buys c cucumbers at $0.99 each and a apples at $0.79 each.
Write an expression for the cost of apples.
0.79a
Erin is buying produce at a store. She buys c cucumbers at $0.99 each and a apples at $0.79 each.
Write an expression for the cost of cucumbers.
0.99c
Erin is buying produce at a store. She buys c cucumbers at $0.99 each and a apples at $0.79 each.
Write an expression for the total cost of cucumbers and apples.
0.99c + 0.79a
The number of bees that visit a plant is 500 times each year the plant is alive, where t
represents the number of years the plant is alive. What does the expression 500t represent?
The total number of bees that will visit a plant in its lifetime.
The number of bees that visit a plant is 500 times each year the plant is alive, where t
represents the number of years the plant is alive. Write an expression that represents the total number of bees that will visit a plant in its lifetime.
500t
Lorenzo buys 3 shirts at s dollars apiece and 2 pairs of pants at p dollars a pair. What does the expression
3s + 2p represent?
The total cost of shirts and pants.
Lorenzo buys 3 shirts at s dollars apiece and 2 pairs of pants at p dollars a pair. What does the expression 2p represent?
The cost of p pairs of pants.
Lorenzo buys 3 shirts at s dollars apiece and 2 pairs of pants at p dollars a pair. What does the expression 3s represent?
The cost of s shirts.
Lorenzo buys 3 shirts at s dollars apiece and 2 pairs of pants at p dollars a pair. Write an expression for the total cost of shirts and pants.
3s + 2p
Lorenzo buys 3 shirts at s dollars apiece and 2 pairs of pants at p dollars a pair. Write an expression for the cost of s shirts.
3s
Lorenzo buys 3 shirts at s dollars apiece and 2 pairs of pants at p dollars a pair. Write an expression for the total cost of p pants.
2p
If a car travels at a speed of 25 mi/h for t hours, then travels 45 mi/h for m hours, what does the
expression 25t + 45m represent?
The total distance traveled.
If a car travels at a speed of 25 mi/h for t hours, then travels 45 mi/h for m hours, what does the
expression 25t represent?
The distance traveled at 25mi/h for t hours.
If a car travels at a speed of 25 mi/h for t hours, then travels 45 mi/h for m hours, what does the
expression 45m represent?
The distance traveled at 45mi/h for m hours.
If a car travels at a speed of 25 mi/h for t hours, then travels 45 mi/h for m hours. Write an expression for the total distance traveled.
25t + 45m
If a car travels at a speed of 25 mi/h for t hours, then travels 45 mi/h for m hours. Write an expression for the distance traveled in t hours.
25t
If a car travels at a speed of 25 mi/h for t hours, then travels 45 mi/h for m hours. Write an expression for the distance traveled in m hours.
45m
The price of a sandwich is $1.50 more than the price of a smoothie, which is d dollars. What does the expression d + 1.5 represent?
The cost of a smoothie.
The price of a sandwich is $1.50 more than the price of a smoothie, which is d dollars. Write an expression for the cost of a smoothie.
d + 1.50
The price of a sandwich is $1.50 more than the price of a smoothie, which is d dollars. Write an expression for the cost of a sandwich and a smoothie
d + d + 1.50
Yolanda is buying supplies for school. She buys n packages of pencils at $1.40 per package and m pads of paper at $1.20 each. What does the expression 1.4n + 1.2m represent?
The total cost of n packages of pencils and m pads of paper.
Yolanda is buying supplies for school. She buys n packages of pencils at $1.40 per package and m pads of paper at $1.20 each. What does the expression 1.4n represent?
The cost of n packages of pencils.
Yolanda is buying supplies for school. She buys n packages of pencils at $1.40 per package and m pads of paper at $1.20 each. What does the expression 1.2m represent?
The cost of m pads of paper.
Yolanda is buying supplies for school. She buys n packages of pencils at $1.40 per package and m pads of paper at $1.20 each. Write an expression for the total cost of n packages of pencils and m pads of paper.
1.4n + 1.2m
Yolanda is buying supplies for school. She buys n packages of pencils at $1.40 per package and m pads of paper at $1.20 each. Write an expression for the cost of n packages of pencils.
1.4n
Yolanda is buying supplies for school. She buys n packages of pencils at $1.40 per package and m pads of paper at $1.20 each. Write an expression for the cost of m pads of paper.
1.2m