20 terms

Rates

Essential Question: How can you use rates to describe changes in real-life problems?
STUDY
PLAY

Terms in this set (...)

$1.25
How much does it cost for 1 bagel?
$30.00
How much does it cost for 2 dozen bagels? (Show work to support your answer.)
A rate is a ratio of two quantities using different units.
What is a rate?
A unit rate compares a quantity to one unit of another quantity. (Equivalent rates have the same unit rates)
What is a unit rate?
7:1 ($7 per week)
Write a unit rate for the situation:

$28 saved in 4 weeks
6:1 (6 necklaces per hour)
Write a unit rate for the situation:

18 necklaces made in 3 hours
45:1 (45 miles per hour)
Write a unit rate for the situation:

270 miles in 6 hours
19:1 (19 students per class)
Write a unit rate for the situation:

228 students in 12 classes
140:1 (140 kilobytes per second)
Write a unit rate for the situation:

2,520 kilobytes in 18 seconds
110:1 (110 calories per serving)
Write a unit rate for the situation:

880 calories in 8 servings
72:1 (72 miles per gallon)
Write a unit rate for the situation:

1,080 miles on 15 gallons
2.50:1 ($2.50 per ounce)
Write a unit rate for the situation:

$12.50 for 5 ounces
100:1 (100 times per second)
Lightning strikes Earth 1,000 times in 10 seconds. How many times does lightning strike per second?
60:1 (60 times per minute)
Your heart beats 240 times in 4 minutes. How many times does your heart beat each minute?
$20.00
You earn $35 for washing 7 cars. How much do you earn for washing 4 cars? (Show work to support your answer.)
30 minutes
You jog 2 kilometers in 12 minutes. At this rate, how long will it take you to complete a 5 kilometer race? (Show work to support your answer.)
equivalent rates
Decide whether the rates are equivalent: (Show work to support your answer.)

24 laps in 6 minutes
72 laps in 18 minutes
rates are equivalent
Decide whether the rates are equivalent: (Show work to support your answer.)

126 points every 3 games
210 points every 5 games
not equivalent
Decide whether the rates are equivalent: (Show work to support your answer.)

15 breaths every 36 seconds
90 breaths every 3 minutes
yes, the rates are equivalent
Decide whether the rates are equivalent: (Show work to support your answer.)

$16 for 4 pounds
$1 for 4 ounces

(there are 16 ounces in 1 pound)
OTHER SETS BY THIS CREATOR