The following information was available from the inventory records of Waterway Industries for January:
Units Unit Cost Total Cost
Balance at January 1 9200 $9.71 $89332
Purchases:
January 6 6300 10.23 64449
January 26 8200 10.69 87658
Sales
January 7 (7400)
January 31 (11100)
Balance at January 31 5200
Assuming that Waterway maintains perpetual inventory records, what should be the inventory at January 31, using the moving-average inventory method, rounded to the nearest dollar?
Avg. on 1/6 (89332+64449)($) : (9200+6300)(units)
$153781 ÷ 15500 = $9.921/unit
7/1 7400 * 9.921 = 73415.4
1500 - 7400 = 8100 Units remains in inventory
1/26 Add: 8100 * 9.921 = 80360 ($)
8200* 10.69 = 87658 ($)
8100 + 8200 = 16300 Unit in inventory on 1/26
80360+87658=168018 (4)
168018 : 16300 =10.3.8 $/unit ending 1/26
$168024 ÷ 16300 = $10.308/unit
1/31 16300 - 11100 = 5200 units remains on 1/31
5200 * 10.308 = $53602.
Units Unit Cost Total Cost
Balance at January 1 9200 $9.71 $89332
Purchases:
January 6 6300 10.23 64449
January 26 8200 10.69 87658
Sales
January 7 (7400)
January 31 (11100)
Balance at January 31 5200
Assuming that Waterway maintains perpetual inventory records, what should be the inventory at January 31, using the moving-average inventory method, rounded to the nearest dollar?
Avg. on 1/6 (89332+64449)($) : (9200+6300)(units)
$153781 ÷ 15500 = $9.921/unit
7/1 7400 * 9.921 = 73415.4
1500 - 7400 = 8100 Units remains in inventory
1/26 Add: 8100 * 9.921 = 80360 ($)
8200* 10.69 = 87658 ($)
8100 + 8200 = 16300 Unit in inventory on 1/26
80360+87658=168018 (4)
168018 : 16300 =10.3.8 $/unit ending 1/26
$168024 ÷ 16300 = $10.308/unit
1/31 16300 - 11100 = 5200 units remains on 1/31
5200 * 10.308 = $53602.
Click the card to flip 👆