Created by
Terms in this set (15)
Alpha Company manufactures vitamin capsules packed in containers of 50 capsules each. 9,000 containers are produced during the first week of September. The unit quantity standard for machine operators is 0.50 hours per container and the actual machine operator hours used were 0.30 per container. Compute the operator hours that should be used for the actual output of 9,000 containers.
a.5,625 hours
b.4,500 hours
c.3,375 hours
d.2,700 hours
a.5,625 hours
b.4,500 hours
c.3,375 hours
d.2,700 hours
Peridot Inc. manufactures cooking oil. The actual quantity of input used for the month of June was 500 liters. The actual price per liter of raw material was $3 per liter, while the standard price per liter was $2.00 per liter. Determine the material price variance of the month of June.
a.$250U
b.$500U
c.$250F
d.$500F
a.$250U
b.$500U
c.$250F
d.$500F
Identify the equation used to determine material price variance.
a.Material Price Variance = (Actual Price per Unit - Standard Price per Unit) × Standard Quantity of Input Allowed for the Actual Output
b.Material Price Variance = (Standard Price per Unit - Actual Price per Unit) × Standard Quantity of Input Allowed for the Actual Output
c.Material Price Variance = (Actual Price per Unit - Standard Price per Unit) × Actual Quantity of Input Used
d.Material Price Variance = (Standard Price per Unit - Actual Price per Unit) × Actual Quantity of Input Used
a.Material Price Variance = (Actual Price per Unit - Standard Price per Unit) × Standard Quantity of Input Allowed for the Actual Output
b.Material Price Variance = (Standard Price per Unit - Actual Price per Unit) × Standard Quantity of Input Allowed for the Actual Output
c.Material Price Variance = (Actual Price per Unit - Standard Price per Unit) × Actual Quantity of Input Used
d.Material Price Variance = (Standard Price per Unit - Actual Price per Unit) × Actual Quantity of Input Used
Hexagon Inc. manufactures fruit juice. Hexagon had an unfavorable material price variance of $375. The actual quantity of raw material used was 1,500 kilograms and the standard price of raw material was $3 per kilograms. Calculate the actual price per kilogram of raw material.
a.$2.75 per kilogram
b.$3.25 per kilogram
c.$3.00 per kilogram
d.$2.00 per kilogram
a.$2.75 per kilogram
b.$3.25 per kilogram
c.$3.00 per kilogram
d.$2.00 per kilogram
Which of the following equations is used to calculate fixed overhead volume variance?
a.Fixed Overhead Volume Variance = Actual Fixed Overhead - (Actual Hours Used for Production × Standard Fixed Overhead Rate)
b.Fixed Overhead Volume Variance = Budgeted Fixed Overhead - (Standard Hours × Standard Fixed Overhead Rate)
c.Fixed Overhead Volume Variance = Budgeted Fixed Overhead - (Actual Hours Used for Production × Standard Fixed Overhead Rate)
d.Fixed Overhead Volume Variance = Actual Fixed Overhead - (Standard Hours × Standard Fixed Overhead Rate)
a.Fixed Overhead Volume Variance = Actual Fixed Overhead - (Actual Hours Used for Production × Standard Fixed Overhead Rate)
b.Fixed Overhead Volume Variance = Budgeted Fixed Overhead - (Standard Hours × Standard Fixed Overhead Rate)
c.Fixed Overhead Volume Variance = Budgeted Fixed Overhead - (Actual Hours Used for Production × Standard Fixed Overhead Rate)
d.Fixed Overhead Volume Variance = Actual Fixed Overhead - (Standard Hours × Standard Fixed Overhead Rate)
Sets found in the same folder
Other sets by this creator
Verified questions
business math
Other Quizlet sets
1/4