How can we help?

You can also find more resources in our Help Center.

15 terms

Chapter 2 Test Practice

STUDY
PLAY
7(a + 2)
7a + 14
3(b + 2c + 3)
3b + 6c + 9
3x = 15
x = 5
y - 6 = 0
y = 6
p + 2 = 9
p = 7
1/4q = 3
q = 12
x - 2 > 4
x > 6
10 > 3 + y
y < 7
7 + z < 14
z < 7
How do you find the perimeter of an object?
Add ALL the sides
The weekly cost to run business 1 is $3500 and the weekly cost to run business 2 is $5600. What is the yearly cost to operate both stores?
$473,200
You buy n juice boxes. Each juice box cost $0.50. Write an algebraic expression for the total amount you spent.
0.50n
You spent $3.00. How many juice boxes did you buy?
6 juice boxes
3a + 6b + 2a Simplify
5a + 6b
12p + 4q + 2q +3p Simplify
15p + 6q