Try the fastest way to create flashcards
Question

A 1141 \frac{1}{4}-1b box of Brand A cereal sells for $4.39\$ 4.39. A 11211 \frac{1}{2}-1b box of Brand B cereal sells for $4.69\$ 4.69.

Which brand costs less per pound?

Solution

Verified
Step 1
1 of 2

1141\dfrac{1}{4} lb: $4.39÷114=$4.39÷54=$3.51\$4.39\div 1\dfrac{1}{4}=\$4.39\div \dfrac{5}{4}=\$3.51

1121\dfrac{1}{2} lb: $4.69÷112=$4.69÷32=$3.13\$4.69\div 1\dfrac{1}{2}=\$4.69\div \dfrac{3}{2}=\$3.13

The unit price is the total price divided by the number of units.

Create a free account to view solutions

Create a free account to view solutions

Recommended textbook solutions

Mathematics for Business and Personal Finance 1st Edition by Lange, Rousos

Mathematics for Business and Personal Finance

1st EditionISBN: 9780078805059 (1 more)Lange, Rousos
4,857 solutions
Business Math 17th Edition by Mary Hansen

Business Math

17th EditionISBN: 9780538448734 (1 more)Mary Hansen
3,762 solutions
Financial Algebra 1st Edition by Richard Sgroi, Robert Gerver

Financial Algebra

1st EditionISBN: 9780538449670 (1 more)Richard Sgroi, Robert Gerver
2,606 solutions
Financial Algebra: Advanced Algebra with Financial Applications 2nd Edition by Richard Sgroi, Robert Gerver

Financial Algebra: Advanced Algebra with Financial Applications

2nd EditionISBN: 9781337271790Richard Sgroi, Robert Gerver
3,016 solutions

More related questions

1/4

1/7