Related questions with answers
Question
A tea mixture was made from of tea that costs per pound and of tea that costs per pound. Find the cost per pound of the tea mixture.
Solution
VerifiedAnswered 1 year ago
Answered 1 year ago
Step 1
1 of 3We let be the cost per pound of the tea mixture. Creating a table to solve for ,
Amount, (lb) | Cost, ($) | Value, | |||
---|---|---|---|---|---|
30 lb tea | |||||
70 lb tea | |||||
Mixture |
Create an account to view solutions
By signing up, you accept Quizlet's Terms of Service and Privacy Policy
Create an account to view solutions
By signing up, you accept Quizlet's Terms of Service and Privacy Policy
More related questions
1/4
1/7