Try Magic Notes and save time.Try it free
Try Magic Notes and save timeCrush your year with the magic of personalized studying.Try it free

Related questions with answers

Viviana's Foods produces frozen meals that it sells for $11 each. The company computes a new monthly fixed manufacturing overhead allocation rate based onthe planned number of meals to be produced that month. Assume all costs and production levels are exactly as planned. The following data are from Viviana's Foods's first month in business:

January 2016Units sold produced and sold:Sales800 mealsProduction1,000 mealsVarible manufacturing cost per meal$5Sales commission cost per meal1Total fixed manufacturing overhead650Total fixed selling and administrative costs750\begin{array}{ll} \hline&\textbf{January 2016}\\ \hline \text{Units sold produced and sold:}\\ \hspace{10pt}\text{Sales}&\text{800 meals}\\ \hspace{10pt}\text{Production}&\text{1,000 meals}\\ \text{Varible manufacturing cost per meal}&\$5\\ \text{Sales commission cost per meal}&1\\ \text{Total fixed manufacturing overhead}&650\\ \text{Total fixed selling and administrative costs}&750\\ \hline \hline \end{array}

Requirements

  1. Compute the product cost per meal produced under absorption costing and under variable costing.
  2. Prepare income statements for January 2016 using a. absorption costing. b. variable costing.
  3. Is operating income higher under absorption costing or variable costing in January?

Gia's Foods produces frozen meals that it sells for $8 each. The company computes a new monthly fixed manufacturing overhead allocation rate based on the planned number of meals to be produced that month. Assume all costs and production levels are exactly as planned. The following data are from Gia's Foods's first month in business:

January 2016Units sold produced and sold:Sales950 mealsProduction1,150 mealsVarible manufacturing cost per meal$4Sales commission cost per meal1Total fixed manufacturing overhead690Total fixed selling and administrative costs700\begin{array}{ll} \hline&\textbf{January 2016}\\ \hline \text{Units sold produced and sold:}\\ \hspace{10pt}\text{Sales}&\text{950 meals}\\ \hspace{10pt}\text{Production}&\text{1,150 meals}\\ \text{Varible manufacturing cost per meal}&\$4\\ \text{Sales commission cost per meal}&1\\ \text{Total fixed manufacturing overhead}&690\\ \text{Total fixed selling and administrative costs}&700\\ \hline \hline \end{array}

Requirements

  1. Compute the product cost per meal produced under absorption costing and under variable costing.
  2. Prepare income statements for January 2016 using a. absorption costing. b. variable costing.
  3. Is operating income higher under absorption costing or variable costing in January?

Spectrum Corp. makes two products: C and D. The following data have been summarized:

Product CProduct DDirect materials cost per unit$600$ 2,400Direct labor cost per unit300200Indirect manufacturing cost per unit??\begin{array}{lcc} \hline &\textbf{Product C}&\textbf{Product D}\\ \hline\\ \text{Direct materials cost per unit}&\text{\$\hspace{5pt}600}&\text{\$ 2,400}\\ \text{Direct labor cost per unit}&\text{\hspace{10pt}300}&\text{\hspace{15pt}200}\\ \text{Indirect manufacturing cost per unit}&\text{\hspace{18pt}?}&\text{\hspace{23pt}?}\\ \\\hline \end{array}

Indirect manufacturing cost information includes the following:

PredeterminedOverheadActivityAllocation RateProduct CProduct DSetup$1,500 per setup35 setups76 setupsMachine maintenance$10 per MHr1,500 MHr3,700 MHr\begin{array}{lcc} \hline &\textbf{Predetermined}\\ &\textbf{Overhead}\\ \textbf{\hspace{30pt}Activity}&\textbf{Allocation Rate}&\textbf{Product C}&\textbf{Product D}\\ \hline\\ \text{Setup}&\text{\$\hspace{5pt}1,500 per setup}&\text{\hspace{20pt}35 setups}&\text{\hspace{20pt}76 setups}\\ \text{Machine maintenance}\hspace{10pt}&\hspace{5pt}\text{\$\hspace{18pt}10 per MHr}\hspace{8pt}&\text{1,500 MHr}&\text{3,700 MHr}\\ \\\hline \end{array}

The company plans to manufacture 250 units of each product. Calculate the product cost per unit for Products C and D using activity-based costing.

Question

Linda's Foods produces frozen meals that it sells for $7 each. The company computes a new monthly fixed manufacturing overhead allocation rate based on the planned number of meals to be produced that month. Assume all costs and production levels are exactly as planned. The following data are from Linda's Foods' first month in business:

January 2018Units produced and sold:Sales1,000 mealsProduction1,200 mealsVariable manufacturing cost per meal$3Sales commission cost per meal1Total fixed manufacturing overhead660Total fixed selling and administrative costs500\begin{array}{lc} \hline \textbf{}&\textbf{January 2018}\\ \hline\\ \text{Units produced and sold:}\\ \hspace{10pt}\text{Sales}&\text{1,000 meals}\\ \hspace{10pt}\text{Production}&\text{1,200 meals}\\ \\\hline\\ \text{Variable manufacturing cost per meal}&\text{\$\hspace{15pt}3}\\ \text{Sales commission cost per meal}&\text{\hspace{20pt}1}\\ \text{Total fixed manufacturing overhead}&\text{\hspace{10pt}660}\\ \text{Total fixed selling and administrative costs}&\text{\hspace{10pt}500}\\ \\\hline \end{array}

Requirements

  1. Compute the product cost per meal produced under absorption costing and under variable costing.
  2. Prepare income statements for January 2018 using:
  • a. absorption costing.
  • b. variable costing.
  1. Is operating income higher under absorption costing or variable costing in January?

Solution

Verified
Answered 2 years ago
Answered 2 years ago
Step 1
1 of 9

In this problem, we are asked to compute for the unit product cost and to prepare for the income statement using absorption and variable costing.

Let us discuss the main concepts.

Variable Costing is also known as direct costing. In this approach, the product costs are composed of the following:

  1. Direct Materials
  2. Direct Labor
  3. Variable Factory Overhead

The fixed factory overhead is expensed immediately as it is incurred. Therefore, it is treated as period cost.

Under this approach, the net income is computed as follows:

Net Income=SalesVariable CostFixed Cost\begin{aligned} \text{Net Income} &= \text{Sales} - \text{Variable Cost} - \text{Fixed Cost}\\[7pt] \end{aligned}

Create an account to view solutions

Create an account to view solutions

Recommended textbook solutions

Horngren's Financial and Managerial Accounting 6th Edition by Brenda L Mattison, Ella Mae Matsumura, Tracie Miller-Nobles

Horngren's Financial and Managerial Accounting

6th EditionISBN: 9780134491714 (2 more)Brenda L Mattison, Ella Mae Matsumura, Tracie Miller-Nobles
2,206 solutions
Financial Accounting 4th Edition by Don Herrmann, J. David Spiceland, Wayne Thomas

Financial Accounting

4th EditionISBN: 9781259730948Don Herrmann, J. David Spiceland, Wayne Thomas
1,097 solutions
Fundamentals of Financial Management 14th Edition by Eugene F. Brigham, Joel F Houston

Fundamentals of Financial Management

14th EditionISBN: 9781285867977 (1 more)Eugene F. Brigham, Joel F Houston
845 solutions
Century 21 Accounting: General Journal 11th Edition by Claudia Bienias Gilbertson, Debra Gentene, Mark W Lehman

Century 21 Accounting: General Journal

11th EditionISBN: 9781337623124Claudia Bienias Gilbertson, Debra Gentene, Mark W Lehman
1,012 solutions

More related questions

1/4

1/7