Try the fastest way to create flashcards
Question

Solve the problem. Peanuts cost $2 per pound .and cashews cost$4 per pound. A 50-pound mixture costs $164. How many pounds of each kind of nut are in the mixture?

Solution

Verified
Step 1
1 of 2

Create a free account to view solutions

Create a free account to view solutions

Recommended textbook solutions

enVision Algebra 1 1st Edition by Al Cuoco, Christine D. Thomas, Danielle Kennedy, Eric Milou, Rose Mary Zbiek

enVision Algebra 1

1st EditionISBN: 9780328931576Al Cuoco, Christine D. Thomas, Danielle Kennedy, Eric Milou, Rose Mary Zbiek
3,653 solutions
Algebra 1st Edition by AGS Secondary

Algebra

1st EditionISBN: 9780785414575AGS Secondary
2,891 solutions
Algebra 1 4th Edition by Saxon

Algebra 1

4th EditionISBN: 9781602773011Saxon
5,377 solutions
Big Ideas Math Integrated Mathematics II 1st Edition by Boswell, Larson

Big Ideas Math Integrated Mathematics II

1st EditionISBN: 9781680330687Boswell, Larson
4,539 solutions

More related questions

1/4

1/7