Related questions with answers
Question
Solve the problem. Peanuts cost $2 per pound .and cashews cost$4 per pound. A 50-pound mixture costs $164. How many pounds of each kind of nut are in the mixture?
Solution
VerifiedStep 1
1 of 2Create a free account to view solutions
By signing up, you accept Quizlet's Terms of Service and Privacy Policy
Create a free account to view solutions
By signing up, you accept Quizlet's Terms of Service and Privacy Policy
Recommended textbook solutions

enVision Algebra 1
1st Edition•ISBN: 9780328931576Al Cuoco, Christine D. Thomas, Danielle Kennedy, Eric Milou, Rose Mary Zbiek3,653 solutions



Big Ideas Math Integrated Mathematics II
1st Edition•ISBN: 9781680330687Boswell, Larson4,539 solutions
More related questions
- prealgebra
1/4
- prealgebra
1/7