Try Magic Notes and save time.Try it free
Try Magic Notes and save timeCrush your year with the magic of personalized studying.Try it free
Question

In 1902, 44 loaves of bread cost the same amount as 1 loaf of bread in 2006. If a loaf of bread in 2006 costs $1.72 more than in 1902, find the cost of a loaf of bread in 1902.

Solutions

Verified
Step 1
1 of 2

Let xx be the cost of a loaf of bread in 1902 and yy be the cost of a loaf of bread in 2006.

In 1902, 44 loaves of bread cost the same amount as 1 loaf of bread in 2006 so:

44x=y(1)44x=y\tag{1}

A loaf of bread in 2006 costs $1.72\$1.72 more than in 1902:

y=x+1.72(2)y=x+1.72\tag{2}

Substitute (1) to (2) and solve for xx:

44x=x+1.7244x=x+1.72

43x=1.7243x= 1.72

x=0.04x=0.04

So, the cost of a loaf of bread in 1902 was:

$0.04\color{#c34632}\$0.04

Create an account to view solutions

Create an account to view solutions

Recommended textbook solutions

Algebra 2 Common Core 1st Edition by Basia Hall, Charles, Kennedy

Algebra 2 Common Core

1st EditionISBN: 9780133186024 (2 more)Basia Hall, Charles, Kennedy
7,537 solutions
enVision Algebra 2 1st Edition by Al Cuoco

enVision Algebra 2

1st EditionISBN: 9780328931590Al Cuoco
3,573 solutions
Big Ideas Math Algebra 2: A Common Core Curriculum 1st Edition by Boswell, Larson

Big Ideas Math Algebra 2: A Common Core Curriculum

1st EditionISBN: 9781608408405 (1 more)Boswell, Larson
5,067 solutions
Big Ideas Math: Algebra 2 A Common Core Curriculum 1st Edition by Laurie Boswell, Ron Larson

Big Ideas Math: Algebra 2 A Common Core Curriculum

1st EditionISBN: 9781642088052Laurie Boswell, Ron Larson
5,067 solutions

More related questions

1/4

1/7