Related questions with answers

Birch Company normally produces and sells 30,000 units of RG-6 each month. RG-6 is a small electrical relay used as a component part in the automotive industry. The selling price is $22 per unit, variable costs are$14 per unit, fixed manufacturing overhead costs total $150,000 per month, and fixed selling costs total$30,000 per month. Employment-contract strikes in the companies that purchase the bulk of the RG-6 units have caused Birch Company's sales to temporarily drop to only 8,000 units per month. Birch Company estimates that the strikes will last for two months, after which time sales of RG-6 should return to normal. Due to the current low level of sales, Birch Company is thinking about closing down its own plant during the strike, which would reduce its fixed manufacturing overhead costs by $45,000 per month and its fixed selling costs by 10%. Start-up costs at the encl of the shutdown period would total$8,000. Because Birch Company uses Lean Production methods, no inventories are on hand. 1. Assuming that the strikes continue for two months, would you recommend that Birch Company close its own plant? Explain. Show computations. 2. At what level of sales (in units) for the two-month period should Birch Company be indifferent between closing the plant or keeping it open? Show computations. (Hint: This is a type of break-even analysis, except that the fixed cost portion of your break-even computation should include only those fixed costs that are relevant [i.e., avoidable] over the two-month period.)

Question

Under absorption costing, a company had the following per unit costs when 10,000 units were produced.

Directlabor$ 2Direct materials3Variable overhead4Total variable cost9Fixed overhead ($50,000/10,000 units)5Total product cost per unit$14\begin{array}{lr} \text{Directlabor}&\text{\$ 2}\\ \text{Direct materials}&\text{3}\\ \text{Variable overhead}&\underline{\text{\hspace{5pt}4}}\\ \text{Total variable cost}&\text{9}\\ \text{Fixed overhead (\$50,000/10,000 units)}&\underline{\text{\hspace{5pt}5}}\\ \text{Total product cost per unit}&\underline{\underline{\text{\$14}}}\\ \end{array}

The company sells its product for $50 per unit. Due to new regulations, the company must now incur$2 per unit of hazardous waste disposal costs and $8,500 per year of fixed hazardous waste disposal costs. Compute the contribution margin per unit. including hazardous waste disposal costs.

Solution

Verified
Answered 11 months ago
Answered 11 months ago
Step 1
1 of 5

In this problem, we will compute the unit contribution margin.

Create an account to view solutions

Create an account to view solutions

More related questions

1/4

1/7