Try the fastest way to create flashcards
Question

What is the cost of 2 kilograms of flour if 3 kilograms cost $4.86 and the unit price for each package of flour is the same? (A)$0.81 (B) $2.86 (C)$3.24 (D) $9.72

Solution

Verified
Step 1
1 of 3

4.863=1.62\dfrac{4.86}{3}=1.62

find the unit price

Create a free account to view solutions

Create a free account to view solutions

Recommended textbook solutions

Go Math: Middle School, Grade 7 1st Edition by Holt McDougal

Go Math: Middle School, Grade 7

1st EditionISBN: 9780544056756Holt McDougal
3,175 solutions
Go Math! Middle School Grade 8 1st Edition by Holt McDougal

Go Math! Middle School Grade 8

1st EditionISBN: 9780544056787 (1 more)Holt McDougal
1,938 solutions
Saxon Math, Course 2 1st Edition by Hake, Stephen

Saxon Math, Course 2

1st EditionISBN: 9781591418351Hake, Stephen
4,848 solutions
Saxon Math, Course 3 1st Edition by Hake

Saxon Math, Course 3

1st EditionISBN: 9781591418849Hake
4,042 solutions

More related questions

1/4

1/7