Question

Which is a better buy: 3 lb for $1.59 or 2.5 lb for$1.41?

Solution

Verified
Step 1
1 of 3

$1.59$\div3=$0.53$1.413=\$0.53\\ \$1.41\div$2.5=$0.564

Create an account to view solutions

Create an account to view solutions

More related questions

1/4

1/7