Study sets matching "past tense verbs conjugation"

Study sets
Classes
Users

Study sets matching "past tense verbs conjugation"

15 terms
Verb Conjugation Past Tense
たべる
いく
のむ
する
たべました
いきました
のみました
しました
たべる
たべました
いく
いきました
10 terms
Past tense verb conjugation
ar - yo
ar - tú
ar - él/ella/ud
ar - nosotros
é
aste
ó
amos
ar - yo
é
ar - tú
aste
14 terms
Past-Tense Verb Conjugations
فَعَلَ
فَعَلَا
فَعَلُوا
فَعَلَتْ
(he) did
they (two) did (dual, masc)
they did (plural, masc)
(she) did
فَعَلَ
(he) did
فَعَلَا
they (two) did (dual, masc)
14 terms
Past-Tense Verb Conjugations
فَعَلَ
فَعَلَا
فَعَلُوا
فَعَلَتْ
(he) did
they (two) did (dual, masc)
they did (plural, masc)
(she) did
فَعَلَ
(he) did
فَعَلَا
they (two) did (dual, masc)
past tense verb conjugation
-ar yo
-ar tú
-ar el / ella/ ud.
-ar nosotros
-aste
-amos
-ar yo
-ar tú
-aste
Past Tense Verb Conjugation
-ــَت
-ـتَ
-ـتِ
-ـَ
She
You M.S.
You F.S.
He
-ــَت
She
-ـتَ
You M.S.
Verb Conjugation (Past Tense)
Drink
Speak
Listen
Buy
のむ... のみました... のみませんでした
はなす... はなしました... はなしませんでした
きく... ききました... ききませんでした
かく... か
Drink
のむ... のみました... のみませんでした
Speak
はなす... はなしました... はなしませんでした
Past Tense Verb Conjugation
هُوَ
هُما
هُم
هِيَ
فَعَلَ
َفَعَلا
فَعَلوا
فَعَلَت
هُوَ
فَعَلَ
هُما
َفَعَلا
18 terms
Past tense verb conjugation
Ir/ser(yo)
Ir/ser(tu)
Ir/ser(you formal)
Ir/ser(we)
Fui
Fuiste
Fue
Fuimos
Ir/ser(yo)
Fui
Ir/ser(tu)
Fuiste
33 terms
Past tense verb conjugation
Être
Avoir
Vouloir
Boire
été
Eu
Voulu
Bu
Être
été
Avoir
Eu
25 terms
Verb Conjugation Past Tense
machen
spielen
arbeiten
studieren
to make
to play
to work
to study
machen
to make
spielen
to play
Past Tense Verbs (conjugation)
Ponerse
Decir
Sentirse
Dormirse
me pusé... te pusiste... se pusó... nos pusimos... se pusieron
me dijé... te dijiste... se dijó... nos dijimos... se dijeron
me sentí... te sentiste... se sintió... nos sentimos... se sintieron
me dormí... te dormiste... se durmió... nos dormimos... se durmieron
Ponerse
me pusé... te pusiste... se pusó... nos pusimos... se pusieron
Decir
me dijé... te dijiste... se dijó... nos dijimos... se dijeron
20 terms
Past-tense verb conjugation
hacía
eran
era
eras
hacer imperfect yo/el
ser imperfect ellos
ser imperfect yo/el
ser imperfect tu
hacía
hacer imperfect yo/el
eran
ser imperfect ellos
58 terms
Verb Conjugation: Past Tense
보다
배우다
쓰다
닫다
봤어요
배웠어요
썼어요
닫았어요
보다
봤어요
배우다
배웠어요
Past Tense Verb Conjugation
To eat
I ate
You ate
He/She/You formal ate
Comer
Yo comí
Tú comiste
él/ella/usted comió
To eat
Comer
I ate
Yo comí
18 terms
Past Tense Verb Conjugation
É
I
U
Bu
Verbs with er
Verbs with ir
Verbs with re
Boire
É
Verbs with er
I
Verbs with ir
21 terms
Past Tense Verb Conjugation
apprendre
avoir
boire
comprendre
appris (to teach; to learn)
eu
bu
compris (to understand)
apprendre
appris (to teach; to learn)
avoir
eu
7 terms
past tense verb conjugation
Io passato
Lui accende
Noi apriamo
Loro portanno
Ho parlato
ha acceso
abbiamo aperto
Hanno parlato
Io passato
Ho parlato
Lui accende
ha acceso
Past tense verbs/conjugations
Ar verb conjugations
Er verb conjugations
Ir verb conjugations
Ser
Yo- é... Tú- aste... Ud.,él,ella- ó... Nosotros- amos... Vosotros- asteis…
Yo- í... Tú- iste ... Ud.,él,ella- ió ... Nosotros- imos ... Vosotros- is…
Yo- í... Tú- iste ... Ud.,él,ella- ió ... Nosotros- imos ... Vosotros- is…
To be
Ar verb conjugations
Yo- é... Tú- aste... Ud.,él,ella- ó... Nosotros- amos... Vosotros- asteis…
Er verb conjugations
Yo- í... Tú- iste ... Ud.,él,ella- ió ... Nosotros- imos ... Vosotros- is…
17 terms
Verb conjugation past tense
In the "yo" form what would -car chang…
In the "yo" form what would -gar chang…
In the "yo" form what would -zar chang…
Endings of tú ending would change to
qué
Gué
aste
In the "yo" form what would -car chang…
qué
In the "yo" form what would -gar chang…
Gué
13 terms
Conjugation of Past Tense Verbs
-ar ... (yo)
-ar... (tú)
-ar... (usted, él, ella)
-ar... (nosotros, -as)
-aste
-amos
-ar ... (yo)
-ar... (tú)
-aste
Nepali [past tense] verb conjugation
Ma म ... I
Timi तिमी ... You
U उ ... He
Tyasle त्यसले ... It
____एँ ê
___यौ yau
____यो yo
____यो yo
Ma म ... I
____एँ ê
Timi तिमी ... You
___यौ yau
13 terms
Past tense verb conjugations
فعلت
فعلنا
فعلت
فعلت
I (أنا)
we (نخن)
you (m)(أنتَ)
you (f)(أنتِ)
فعلت
I (أنا)
فعلنا
we (نخن)
40 terms
Past Tense Verb Conjugation
가다
하다
보다
먹다
갔어요
했어요
봤어요
먹었어요
가다
갔어요
하다
했어요
24 terms
Verb conjugation past tense
のみました
はなしました
ききました
かいました
Drink ➕
Speak ➕
Listen ➕
Buy ➕
のみました
Drink ➕
はなしました
Speak ➕
Conjugation for past tense verbs
-er
-ir
-re
J'ai
é
i
u
...
-er
é
-ir
i
past tense verb conjugation
yo voy
tú vas
usd. el/ella va
nosotros vamos
yo fui
tú fuiste
usd. el/ella fue
nosotros fuimos
yo voy
yo fui
tú vas
tú fuiste
9 terms
Past tense verbs and conjugation
fui
fuiste
fue
vi
i went
you went
he/she went
i saw
fui
i went
fuiste
you went
Past Tense Conjugation of Verbs
Yo viajar
Tú viajar
Él/Ella/Usted viajar
Nosotros/Nosotras viajar
Viajé
Viajaste
Viajó
Viajamos
Yo viajar
Viajé
Tú viajar
Viajaste
20 terms
Past Tense Conjugation (Verbs and Nouns)
だいがくせい
あう
がっこうがある
かう
だいがくせいでした。
あいました。
がっこうがありました。
かいました。
だいがくせい
だいがくせいでした。
あう
あいました。
Past tense verb conjugations
AR
Yo
Tu
El/Ella/Usted
...
é
aste
ó
AR
...
Yo
é
14 terms
Past tense Verb Conjugations
ser
estar
tener
querer- to want
era, eras, era, éramos, eran
estaba, estabas, estaba, estábamos, estaban
tenía, tenías, tenía, teníamos, tenían
quiero, quires, quire, queremos, quieren
ser
era, eras, era, éramos, eran
estar
estaba, estabas, estaba, estábamos, estaban
45 terms
past tense verbs & conjugations
cociné
cocinaste
cocinó
cocinamos
i cooked
you cooked
he she cooked
we cooked
cociné
i cooked
cocinaste
you cooked
past tense verb conjugations
Decir
ponerse
sentirse
dormir
To say/tell - dije,dijiste,dijo,dijimos,dijisteis,dijieron
to become/to put on - me puse,te pusiste,se puso,nos pusimos,…
to feel - me sentí,te sentiste,se sintió,nos sentimos, os sen…
to sleep - dormí,dormiste,durmió,dormimos,dormisteis,durmieron
Decir
To say/tell - dije,dijiste,dijo,dijimos,dijisteis,dijieron
ponerse
to become/to put on - me puse,te pusiste,se puso,nos pusimos,…
Past Tense Verb Conjugations
Avoir
Dire
Écrire
Être
Eu
Dit
Écrit
Été
Avoir
Eu
Dire
Dit
20 terms
Past Tense Verb Conjugations
escrevi
escreveu
escrevemos
escreveram
I wrote
you/he/she wrote
we wrote
they wrote
escrevi
I wrote
escreveu
you/he/she wrote
14 terms
Past tense verb conjugations
انا
انتَ
انتِ
هو
فَعَلْتُ
فَعَلْتَ
فَعَلْتِ
فَعَلَ
انا
فَعَلْتُ
انتَ
فَعَلْتَ
10 terms
Past-Tense Verb Conjugates
أنا
أَنْتَ
أَنْتِ
هُوَ
-تُ
-تَ
-تِ
-_َ
أنا
-تُ
أَنْتَ
-تَ
10 terms
Past tense verb conjugations
Preterite -AR verb conjugation
Preterite -ER verb conjugation
Preterite -IR verb conjugation
Preterite SER conjugation
Yo -é... Tú -aste... Él/ella/usted -ó... Nosotros -amos... Vosotros -aste…
Yo -í... Tú -iste... Él/ella/usted -ió... Nosotros -imos... Vosotros -ist…
Yo -í... Tú -iste... Él/ella/usted -ió... Nosotros -imos... Vosotros -ist…
Yo fui... Tú fuiste... Él/ella/usted fue... Nosotros fuimos... Vosotros f…
Preterite -AR verb conjugation
Yo -é... Tú -aste... Él/ella/usted -ó... Nosotros -amos... Vosotros -aste…
Preterite -ER verb conjugation
Yo -í... Tú -iste... Él/ella/usted -ió... Nosotros -imos... Vosotros -ist…
14 terms
Past tense conjugations for verbs
To change ru-verbs into the past tense
To change verbs into the past-negative…
Drop the 「る」 part of the ru-verb and add 「た」 (出る → 出た)
Change the verb to the negative and replace the 「い」 with 「かった…
す→した
く→いた
To change ru-verbs into the past tense
Drop the 「る」 part of the ru-verb and add 「た」 (出る → 出た)
To change verbs into the past-negative…
Change the verb to the negative and replace the 「い」 with 「かった…
Past tense verb conjugations
Comer
Hablar
Mirar
Vivir
Comí... Comiste... Comió... Comimos ... Comisteis ... Comieron
Hablé... Hablaste... Habló... Hablamos... Hablasteis ... Hablaron
Miré... Miraste... Miró... Miramos... Mirasteis... Miraron
Vivó... Viviste ... Vivió... Vivimos... Vivisteis... Vivimos... Viveiron
Comer
Comí... Comiste... Comió... Comimos ... Comisteis ... Comieron
Hablar
Hablé... Hablaste... Habló... Hablamos... Hablasteis ... Hablaron
Verb Conjugations (Past Tense)
Suivre
Vouloir
Pouvoir
Devoir
j'ai suivi... tu as suivi... il a suivi... nous avons suivi... vous avez…
j'ai voulu... tu as voulu... il a voulu... nous avons voulu... vous avez…
j'ai pu... tu as pu... il a pu... nous avons pu... vous avez pu... ils ont pu
j'ai dû... tu as dû... il a dû... nous avons dû... vous avez dû... ils ont dû
Suivre
j'ai suivi... tu as suivi... il a suivi... nous avons suivi... vous avez…
Vouloir
j'ai voulu... tu as voulu... il a voulu... nous avons voulu... vous avez…
Verb Conjugations Past Tense
Acheter(I)
Acheter(you)
Acheter(he,she)
Acheter(we)
J'ai acheté
Tu as acheté
Il/Elle a acheté
Nous avons acheté
Acheter(I)
J'ai acheté
Acheter(you)
Tu as acheté
15 terms
Past Tense Verbs Conjugations
leí leíste leyó leímos leísteis leyeron
Creí creíste creyó creímos creísteis c…
Oí oíste oyó oímos oísteis oyeron
Caí caíste cayó caímos caísteis cayeron
Leer
Creer
Oír
Caer
leí leíste leyó leímos leísteis leyeron
Leer
Creí creíste creyó creímos creísteis c…
Creer
22 terms
Past Tense Verb Conjugations
-aste
-amos
Preterit... -ar... Yo
Preterit... -ar... Tú
Preterit... -ar... Usted
Preterit... -ar... Nosotros
Preterit... -ar... Yo
-aste
Preterit... -ar... Tú
30 terms
Verb Conjugations; Past Tense
Llevar: Yo
Llevar: Tú
Llevar: Él, Ella, Usted
Llevar: Nosotros
llevé
llevaste
llevó
llevamos
Llevar: Yo
llevé
Llevar: Tú
llevaste
Past tense verb conjugations
Tener
Traer
Venir
Decir
Tuve Tuvimos... Tuviste... Tuvo Tuvieron
Traje Trajamos... Trajiste... Trajo Trajeron
Vine Vinimos... Viniste... Vino Vinieron
Dije Dijimos... Dijiste... Dijo Dijeron
Tener
Tuve Tuvimos... Tuviste... Tuvo Tuvieron
Traer
Traje Trajamos... Trajiste... Trajo Trajeron
Past Tense Verb Conjugations
É
Aste
Ó
Ó
Yo (ar)
Tú (ar)
Ud.(ar)
El (ar)
É
Yo (ar)
Aste
Tú (ar)
Past tense verb conjugations
Wonen
maken
stoppen
reizen
gewoond
gemaakt
gestopt
gereisd
Wonen
gewoond
maken
gemaakt
past tense verb conjugations
dormir (to sleep)
morir (to die)
pedir (to ask for)
sentir (to feel)
yo dormí... tú dormiste ... èl durmió ... nos dormimos ... ellos durmieron
yo morí... tú moriste ... èl murió ... nos morimos ... ellos murieron
yo pedí... tú pediste... él pedió... nos pedimos... ellos pidieron
yo sentí... tú sentiste... él sintió... nos sentimos... ellos sintieron
dormir (to sleep)
yo dormí... tú dormiste ... èl durmió ... nos dormimos ... ellos durmieron
morir (to die)
yo morí... tú moriste ... èl murió ... nos morimos ... ellos murieron
1 of 10